Sendikalar ve İş Hukuku

Loomis Türkiye’ de Mahkeme Haksızlığa Dur Dedi

Loomis Türkiye' de Mahkeme Haksızlığa Dur Dedi

 

Hukuk Müşavirliğini yürütmüş olduğumuz Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası, uluslararası alanda organizasyonu olan ve ülkemizde yaklaşık 1000’den fazla çalışanı ile faaliyetleri sürdüren LOOMİS Güvenlik Hizmetleri A.Ş.’de başlatmış olduğu örgütlenme çalışmalarını başarıyla sonuçlandırması üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına toplu iş sözleşmesi yapmak adına gerçekleştirdiği yetki tespiti başvurusu, bakanlığın 22.02.2019 tarihli yetki tespiti yazısıyla olumlu sonuçlanmış ve sendikaya yasanın aradığı gerekli çoğunluğun sağlandığı bildirilmişken, LOOMİS tarafından sırf işyerinde Toplu İş Sözleşmesi olmaması için tamamen haksız ve kötüniyetli bir şekilde sendika tarafından alınan yetki tespitine itiraz edilmiş ve sendikal örgütlenmenin başını çeken 50 ye yakın sendika üyesini işten çıkarmışlardı.

Yapılan tüm hukuksuzluğa ve haksızlığa karşı sessiz kalmayıp sendika tarafından 16.03.2019 tarihinde basın açıklaması yapılmış Türk İşçi Hareketine ve Anayasal Hakkımız “Sendikal Haklara” olan tutumlarını acilen değiştirmesini aksi takdirde yapılanlara karşı mücadelemizin daha sert olacağını belirtmişti.

https://www.guvenlikis.org.tr/haksizliga-dur-demek-icin-sahaya-indik-one-minute-loomis-372

Yaşanan tüm bu süreçlerden sonra bugün, 18/02/2020 tarihinde İstanbul 25. İş Mahkemesinde görülen Yetki Tespitine İtiraz davası, Hukuk Müşavirliğini yürütmüş olduğumuz Av. Levent ATABAY önderliğindeki Atabay Hukuk & Danışmanlık ofisinin üstün gayretleri sonucunda Güvenlik ve Savuma İşçileri Sendikası lehine sonuçlanmıştır. Ayrıca LOOMİS yöneticileri tarafından üyelere yapılan sendikal sebepli işten çıkarmalardan kaynaklı Ankara, İstanbul, Samsun ve Aydın illerinde Türk Ceza Kanunu 118’nci madde Sendikal Faaliyetlerin Engellenmesi kapsamında suç duyurularında bulunulmuş ve Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesinde şirket yöneticileri hakkında ceza davası açılmıştır. Aynı şekilde Samsun ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından da yürütülen soruşturmalarda iddianameler düzenlenme aşamasında olup yakında zamanda bu illerde de şirket yöneticileri hakkında ceza davaları açılacaktır. Ayrıca haksız bir şekilde işten çıkarılan üyeler için açmış olduğumuz işe iade davaları hali hazırda bilirkişi aşamasında olup sendikal tazminatla birlikte üyelerin işe iadesine karar verilecektir. Sendikal faaliyetlerin engellenmesi hem Türk Ceza Kanunu’na göre cezayı gerektiren bir suç hem de sendikal faaliyetleri sebebiyle işten çıkarılan işçinin, herhangi bir şarta bağlı olmaksızın 1 yıllık maaşı tutarında Sendikal Tazminat alma hakkı bulunmaktadır.

Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası ve ATABAY HUKUK & DANIŞMANLIK olarak çalışma hayatından kaynaklı her türlü sorun için tüm işçilerin yanında olacağının sözünü vermiş ve bu zamana kadar da bu sözü sonuna kadar gerektiği gibi tutmuştur. İşverenlerin baskısına karşı her zaman yanınızda ATABAY HUKUK & DANIŞMANLIK bütün gücüyle yer alacaktır. Yaşadığımız ve yaşattığımız hukuk zaferleri de bunun göstergesidir.

ATABAY HUKUK & DANIŞMANLIK

Av. Levent ATABAY

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu