Emsal KararlarSendikalar ve İş Hukuku

Asgari Ücret Farkı Davalarında Mahkemece Kesin Karar Verildi

Asgari Ücret Farkı Davalarında Mahkemece Kesin Karar Verildi

Yoğun olarak İş Hukuku ve Sendika Hukukunda faaliyet gösteren Av. Levent ATABAY liderliğindeki Atabay Hukuk & Danışmanlık, çalışma hayatında büyük ses getirecek bir karara daha imza atmış olup bu alanda ilklerden sayılan 696 sayılı KHK Kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçen işçilere ödenmeyen asgari ücret farkları için açılan dava kesin olarak sonuçlanmıştır.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında taşeron nezdinde çalışmakta olan işçiler; 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrolarına geçirilirken, taşeron nezdinde almakta oldukları asgari ücretin oransal fazlası ücretler üzerinden çalıştıkları idarelere geçişleri sağlanmış ve sürekli işçi kadrosuna geçtikten sonra 2018 yılı boyunca taşeron nezdinde almakta oldukları asgari ücretin yüzde farkları üzerinden ücretlerini almışlardır.

Birçok kamu kurum ve kuruluşunda sürekli işçi kadrosuna geçirilmeden önce işçilerin ücretleri ihale şartnameleri ile asgari ücretin oransal fazlası olarak belirlendiği, kadroya geçtikten sonra 2018 yılında da  aynı oranda ücretin ödenmeye devam edildiği halde 2019 yılına gelindiğinde Çalışma Genel Müdürlüğünün görüşü sebebiyle birçok kamu kurum ve kuruluşu, Asgari Ücrete Gelen Zam Miktarını işçilere uygulamamış, bünyelerinde çalışmakta olan işçilerden ücretleri asgari ücretin altında kalanlara asgari ücret seviyesine çekip %4 zam, ücretleri asgari ücretin üzerinde olanlara da sadece %4 zam uygulamak suretiyle maaş ödemesi yapmışlardır.

Bu konu çok önceden 25.12.2018 tarihinde Av. Levent ATABAY tarafından gündeme getirilmiş, kamu kurum ve kuruluşları baştan uyarılmış ve asgari ücretin oransal farkı ile çalışan işçilere öncelikle 2019 asgari ücretinin üstüne oransal farkı daha sonrada çerçeve Toplu İş Sözleşmesinden kaynaklı %4 zammın uygulanması gerektiği dile getirilmiştir.

https://www.ogghaber.net/haber-uzmanina-sordukkadrolu-isciler-ucret-zammindan-faydalanacakmi-6520.html

Önceden Av. Levent ATABAY tarafından bilgilendirilmelerine rağmen eksik ücret ödeyen kurumların başında gelen Sağlık Bakanlığına karşı açılan davada mahkemece işçinin eksik ödenen ücretinin tamamının ödenmesine KESİN olarak karar vermiştir.

Kaynak:

Asgari Ücret Farkı Davalarında Mahkemece Kesin Karar Verildi

Karara Ulaşmak İçin Tıklayın..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu