Özel Hukuk

Ceza Avukatı

Ceza Avukatı

Ceza avukatı, başta Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu olmak üzere ceza hukukunu ilgilendiren alanlarda bilgisi olan avukata denir. Ceza avukatı şüpheli ya da sanıklar bakımından, kolluk, savcılık ve mahkemede şüpheli ya da sanığın temsil edilmesi ve haklarının korunması işlevlerini yüklenir.

Ceza avukatı, mağdur ya da katılan bakımından ise, soruşturma ya da kovuşturma yürütülürken mağdurun suç duyurusuna ilişkin dilekçenin hazırlanması, soruşturma ya da kovuşturma işlemlerinin takibi, mağdur veya katılanın kolluk, savcılık ve mahkemede temsilinin sağlanması işlevlerinin yüklenir.

Ceza Avukatı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Ayrıca ifade edilmelidir ki Türk Hukukunda branşlaşma yoktur. Her ne kadar günlük hayatta kullanım kolaylığı sebebiyle ceza avukatı ifadesi kullanılsa da aslında doğru ifade ceza hukuku alanında tecrübeli avukattır. Esasında en iyi ceza avukatı müvekkili ile sağlıklı bir iletişim kurabilen, ceza hukuku alanında gerek teorik gerekse de pratik bilgisi iyi düzeyde olan, müvekkiline güven veren avukattır. Bu bakımdan ‘en iyi ceza avukatı’, ‘ağır ceza avukatı’ gibi ifadelere itibar edilmemesi gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Suç Duyurusunda Bulunurken Ceza Avukatının Önemi
Suç duyurusunda bulunmadan önce ceza hukuku konusunda tecrübeli bir avukata danışmak önemli mağduriyetlerin önüne geçebilir. Şöyle ki, takipsizlikle sonuçlanacak bir konuda suç duyurusunda bulunulması sonradan suç duyurusunda bulunanlar aleyhine manevi tazminat talebine yol açabilir. Olayların en sağlıklı şekilde değerlendirilerek bir eylemin suç teşkil edip etmediği hususunda tecrübeli bir ceza avukatına danışarak adım atmak önemlidir.

Soruşturma Ya da Kovuşturma Aşamasında Ceza Avukatının Önemi
Hakkınızda soruşturma ya da kovuşturma var yahut gözaltına alınmışsanız bir ceza avukatıyla çalışmak büyük önem arz eder. Şöyle ki, uygulamada gözaltına alınan şüpheli kolluk kuvvetleri karşısında kendini baskı altına hissetmekte ve haklarını tam anlamıyla bilmemektedir. Bu aşamada tecrübeli bir ceza avukatı, şüphelinin haklarının korunması adına şüphelinin gerek kolluktaki gerekse de savcılıktaki ifadesinde ciddi katkı sağlayabilir. Bu duruma bir ifadenin tutanağa geçirilmesini sağlamak, tutanağa şerh düşmek gibi kovuşturma aşamasında çok ciddi faydalar sağlayabilecek hamleler örnek verilebilir.

Kovuşturma aşamasında da ceza avukatının önemi büyüktür. Kovuşturma aşaması dava aşaması demektir. Başka bir ifadeyle savcılık olayı araştırmış, delilleri toplamış, kamu davası açılmasına gerektiğine karar vermiş ve iddianameyi hazırlayarak mahkemeye sunmuştur. Dava aşamasında tanıklar dinlenir, deliller tek tek tartışılır. Bu kapsamda ceza avukatının çapraz sorgu esnasında tanıklardan birine soracağı basit soru ya da dava dosyasına sunacağı müvekkili lehine bir emsal karar davanın seyrini değiştirebilecek niteliği sahiptir. Bu bakımdan gerek iddia gerekse de savunmanın tecrübeli bir ceza avukatıyla yapılması hak kaybına uğramamak ve geri dönülemez sonuçlara sebebiyet vermemek açısından büyük önem arz eder.

Sonuç olarak ifade edilmelidir ki, ceza avukatı hakkınızda yürütülen işlemlere ne kadar erken katılır ve sürece hâkim olursa o kadar fayda sağlar. Bu bakımdan gerek suç duyurusunda bulunacak olunsun gerekse de hakkınızda bir cezai takibat yapılsın gecikmeden bir ceza avukatıyla anlaşmak büyük fayda sağlar.

Gözaltındayken Ceza Avukatıyla Görüşebilir Miyim?
Şüpheli gözaltına alındıktan sonra avukatıyla kimsenin duyamayacağı bir yerde görüşme hakkına sahiptir. Aynı şekilde avukat gerek 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu gerekse de Avukatlık Kanunu gereği vekâletnamesi olmaksızın şüpheliyle görüşebilir ve dosyayı inceleyebilir. Vekâletname sadece dosyadan örnek almak için gereklidir. Bu açıdan örneğin gece geç saatler gözaltına alındınız ve hâlihazırda sizin vekâlet verdiğiniz bir avukatınız yok. Bu durumda herhangi bir avukat vekâletnamesi olmaksızın sizinle gerek kollukta gerekse de savcılık da ifadeniz esnasında hazır olabilir. Bu işlemler için vekâletname aranmaz.

Ceza Avukatının Sır Saklama Yükümlülüğü
Ceza avukatının sır saklama yükümlülüğü ömür boyu sürer. Bir ceza avukatına vekâlet verilmiş olmasına karşın sonradan avukat azledilse ya da istifa etse dahi avukatın sır saklama yükümlülüğü sona ermez. Avukat-müvekkili ilişkisi sona erse dahi ceza avukatı müvekkili hakkında özel bilgileri Avukatlık Kanunu hükümlerince saklamakla yükümlüdür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu