Sendikalar ve İş Hukuku

Banka Promosyonları Bordroya Dahil Edilmeli mi?

Banka Promosyonları Bordroya Dahil Edilmeli mi?

İşverenlerin çalışanların ücretlerini banka yoluyla ödeme zorunluluğu var. Bankalar da, ücret ödemelerinde tercih edilmek ve müşteri kazanmak için işverenlere ve çalışanlara bir takım avantajlar sunuyor. Bu avantajlardan biri de banka promosyon ödemeleri. Peki, bu banka promosyonları bordroya dâhil edilmeli mi?

Banka Promosyonu Nedir?

İşveren ücret ödemeleri için bankalar ile yaptığı anlaşmalara karşılık her bir çalışan için bankalardan promosyon adı altında ödemeler alabilir. Bu ödemeler çalışanın hesaplarına aktarılmak üzere işverenlere gönderilir. Bazı işveren bu ödemeleri kazanç olarak kaydederken bazıları da çalışanların hesaplarına iletir.

Promosyon ödemeleri iki şekilde gerçekleşebilir.

  • Banka direkt olarak çalışanın hesabına gönderebilir,
  • Ödeme bankadan işverenin şirket hesabına iletilip işveren tarafından çalışanların hesabına gönderilebilir.

Ödemeler çalışanın hesabına aktarıldığında yasal kesintilere tabi olur mu, bordroya eklenmesine gerek var mı konuları ise akıllarda soru işaretini de beraberinde getiriyor.

Banka Promosyonları Ücret/Ek Ödeme Sayılır mı?

Ücret ve ek ödeme, işçi-işveren ilişkisine dayanarak çalışma karşılığı yapılır. Bir şeyin ücret kabul edilebilmesi için işveren tarafından işçiye verilmesi gerekiyor. İşveren tarafından yapılmamış ödemelerin ücret olarak değerlendirilmesi mümkün olmayacaktır. Yani ücretlerin işverenin cebinden çıkan bir ödeme olması gerekiyor.

Promosyon ödemesi banka tarafından çalışanın hesabına ödenmişse işveren-işçi ilişkisine dayanmayan ve işvereni ilgilendirmeyen bir ödeme olması nedeniyle ücret ya da ek ödeme sayılmaz. Aynı şekilde, bankanın firma hesabına çalışanlar adına gönderdiği ve ödemenin şirket üzerinden çalışanın hesabına geçtiği promosyon ödemeleri de ücret kabul edilemeyecek.

Promosyon Ödemeleri Bordroya Ne Zaman Dâhil Edilmeli?

Promosyon ödemesinin bordroya dâhil olmasını gerektiren durumları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Banka tarafından çalışanlar adına şirket hesabına gönderilmiş fakat şirket tarafından “Gelir” olarak kaydedilmiş ödeme tutarları sonrasında birebir olarak çalışanın hesabına aktarılsa da işverenin çalışana yaptığı bir ödeme gibi kabul edileceğinden bordroya dâhil edilmesi gerekiyor.
  • İşverenin, banka promosyonu olarak gelen ödeme tutarından daha fazla tutarlarda işçiye ödeme yapması durumunda ödeme ücret kabul edilecektir.

Gelir İdaresi Başkanlığı Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından 07/04/2014 tarihinde yayımlanmış Özelge de konuya açıklık getirmiş, banka promosyonlarının hangi durumda ücret kabul edileceğini açıklamıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu